Platím daň z příjmu z úplatného převodu nemovité věci?
Velmi často nastává situace, kdy se majitel nemovitosti po určité době rozhodne svou nemovitost prodat. Nabízí se otázka, bude tento majitel po prodání nemovitosti platit daň z příjmu z úplatného převodu nemovitosti? V dnešním článku Vám zkusím tuto problematiku trošku objasnit. Vzhledem k obsáhlosti daňového tématu, množství vyjímek a častým změnám v zákonu vždy ale doporučuji problematiku daní řešit s kvalifikovaným daňovým poradcem.
Pokud tedy prodávám nemovitost, na kterou se nevztahuje osvobození od daně z příjmu, jsem jako prodávající POVINEN u prodeje zaplatit daň z příjmu.

Za jakých podmínek je tedy prodej nemovité věci (rodinného domu a souvisejícího pozemku, nebo jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, a souvisejícího pozemku) osvobozen od daně z příjmu? Pokud:
a) v něm jako majitel bydlíte nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem
b) v něm jako majitel bydlíte bezprostředně před prodejem po dobu kratší 2 let a použijete-li získané prostředky na uspokojení vlastní bytové potřeby do 1 roku následujícího po roce, v němž jste příjem přijal.
Pokud prodávaný majetek spadá do SVJ, poté postačí pro osvobození příjmu aby podmínky pro jeho osvobození splnil jen jeden z manželů, pokud majetek, kterého se osvobození týká, není nebo nebyl zařazen do obchodního majetku jednoho z manželů.
c) příjem z prodeje nemovitých věcí nebo z vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem neosvobozený podle písmen a) a b), přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem nebo vypořádáním spoluvlastnictví k nim dobu 5 let.
Pokud se jedná o prodej nemovité věci, kterou jste nabyli dědictvím (příbuzný v řadě přímé nebo manželem či spoluvlastníkem) od zůstavitele, potom se tato doba 5 let zkracuje o dobu, po kterou byly tyto nemovité věci prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele.
Shrnutí
Pokud majitel prodává nemovitost a nebydlí v ní minimálně po dobu 2 let a nebo v ní bydlel dobu kratší , ale zároveň tyto prostředky prokazatelně NEPOUŽIJE na uspokojení bytové potřeby, je prodávající POVINEN zaplatit daň z příjmu.
Pojem bydlení zde nevnímejte jako trvalou adresu. Je třeba ale opravdu doložit skutečné bydlení v nemovitosti např. pomocí vyúčtování služeb, svědectví sousedů apod.
Pokud jste majitelem nemovitosti déle než 5 let, je příjem z prodeje nemovitosti osvobozen.