SRPEN 2020 - Průměrná cena   bytů v ČR!

20.09.2020

Když se podíváme na ceny bytů v rámci celé republiky, můžeme konstatovat, že v posledním měsíci (srpnu) došlo ke stagnaci cen. Průměrná nabízená cena bytů podle aktuálních dat serveru RealityČechy.cz byla 3,67 mil. Kč. Velkou mírou se na celkové průměrné ceně bytů podílí město Praha, které z této statistiky značně vyčnívá a tudíž průměrnou hodnotu velmi vychyluje směrem nahoru. Průměrná nabídková cena bytů v Praze v srpnu činila 6,43 mil. Kč. Ve zbývajících krajích ČR se ceny pohybují spíše od 2,5 do 3,5 mil. Kč.

V meziročním srovnání však ceny bytů i nadále rostou. Celorepublikový průměr stoupl oproti loňsku o 11,5 % výše. Loni v srpnu průměrná cena bytů činila 3,29 mil. Kč. A ochlazení, poněkud překvapivě, nepřinesla ani pandemie koronaviru. Ve většině regionů České republiky ceny bytů po mírné březnové korekci dál rostou. Výjimkou jsou pouze 2 regiony.

Velmi překvapivě došlo ke snížení průměrných cen nemovitostí v Praze. Vrcholem byl březen 2020, kde ceny nemovitostí vystoupaly až na 6, 69 mil Kč a od té doby došlo k poklesu o více než 260 000Kč. 

Druhou oblastí, kde došlo k poklesu cen nemovitostí je Karlovarský kraj. Průměrná cena bytů klesla o 100 000 Kč. V ostatních krajích ceny stagnují, ale častěji spíše rostou.

Pravděpodobný důvod mírného poklesu cen nemovitostí v Praze je ochlazení turistického ruchu v hlavním městě, který přináší zásadní změnu na poli krátkodobých a dlouhodobých pronájmů. I z tohoto důvodu došlo ke snížení zájmu o investiční byty v Praze. 

Zdroj: www.hypoindex.cz